Według najnowszych badań z roku 2019 wstrzykiwanie kortykosteroidów dostawowo nie jest działaniem pozbawionym ryzyka wystąpienia objawów niepożądanych. Okazuje się, że iniekcje sterydowe mogą przyspieszać proces zwyrodnieniowych w kończynach dolnych*, niszczyć strukturę podchrzęstną kości oraz wywoływać martwice fragmentów kostnych. Zastrzyki sterydowe zmniejszą również masę kostną i predysponują do osteoporozy.
Ogólnymi przeciwwskazanymi do iniekcji sterydowych są: niewyrównana cukrzyca, zakażenie skóry lub tkanki podskórnej w miejscu zabiegu, zapalenie stawu, koagulopatia. O tych i innych przeciwwskazaniach decyduje lekarz.
Źródło: Intra-articular Corticosteroid Injections of the Hip and Knee: Perhaps Not as Safe as We Thought?" Radiology, 2019
Co zamiast iniekcji sterydowych?
W chorobie zwyrodnieniowej stawów fizjoterapia powinna grać pierwsze skrzypce, o czym świadczą światowe rekomendacje. Im wcześniej pacjent uda się do fizjoterapeuty, tym więcej korzyści zdrowotnych uzyska. Mimo że choroba zwyrodnieniowa jest zjawiskiem postępującym, możliwe jest znaczne zmniejszenie bólu, który temu towarzyszy oraz spowolnienie procesu degeneracyjnego.
Pacjentom z początkowym stadium choroby zwyrodnieniowej zaleca się aktywność fizyczną ok. 150 minut tygodniowo, nie licząc pracy fizycznej. Warto o tym pamiętać i nie zakładać błędnie, że uprawiając sport rekreacyjnie, uszkodzisz swoje stawy, badania pokazują odwrotną tendencję.

*Niedawno czytałem też badania, które pokazały, że iniekcje sterydowe do barków zwiększają ryzyko zerwania ścięgien.