W swojej pracy na oddziale bardzo często spotykam się z problemem bolących brodawek u mam karmiących piersią. Niestety nierzadko bywa to powodem, dla którego rezygnują one z karmienia swojego dziecka bezpośrednio z piersi. Czym jest spowodowany ból brodawek i jak możemy go łagodzić, postaram się odpowiedzieć w poniższym poście. Zapraszam do przeczytania 🙂
Nawet 90% kobiet karmiących piersią
Wczesna bolesność brodawek jest zjawiskiem fizjologicznym, może dotyczyć nawet 90% kobiet w początkowym etapie laktacji. Największe nasilenie objawów ma miejsce między trzecią a siódmą doby po porodzie. Może utrzymywać się do około dwóch tygodni, w nielicznych przypadkach odnotowuje się ją maksymalnie do szóstego tygodnia po porodzie. Każda kobieta może odczuwać ten ból inaczej, od delikatnego szczypania do nieznośnego bólu, który uniemożliwia karmienie.
Przyczyny bólu brodawek:
- Rozciąganie włókien kolagenowych znajdujących się w brodawce. Dyskomfort ten mija z czasem, kiedy brodawka zwiększa swoją elastyczność. Piersi potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się i dostosować, że teraz są “aktywnie pobudzane” przez kilka godzin w ciągu doby. Tak jak i dla Ciebie, dla Twoich piersi to też nowość, muszą mieć czas, żeby się zaadaptować.
- Gwałtowny wzrost stężenia prolaktyny po porodzie, niezbędnej do procesu laktacji może powodować ból i obrzęk piersi.
- Ujemne ciśnienie, które jest wywierane na puste przewody mleczne przed wypływem pokarmu na samym początku po przystawieniu dziecka do piersi. Dyskomfort mija w momencie uruchomienia wypływu.
- Bolesność może być spowodowana również bardzo cienką warstwą naskórka na brodawce, z biegiem czasu wytwarza się tam grubsza warstwa rogowa, która ochrania brodawkę.
Bolesność fizjologiczna jest dolegliwością przemijającą. Charakterystyczne dla niej jest to, że ból występuje głównie na początku karmienia i ustępuje wraz z wypływem pokarmu. Ważne jest, aby wykluczyć inne przyczyny, które mogą powodować ból:
- zmiany patologiczne na brodawkach (pęknięcia, otarcia, spowodowane głównie przez ssanie noworodka lub przez nieprawidłowe odciąganie pokarmu laktatorem).
- noworodek ssie niepoprawnie np. ze względu na źle dobraną pozycję lub nieprawidłowości w jamie ustnej.
Innymi przyczynami fizjologicznego bólu brodawek, który może wystąpić już na późniejszym etapie laktacji, jest ciąża lub zbliżająca się miesiączka.
Sposoby łagodzące bolesność piersi
Jak sobie pomóc, aby zmniejszyć uczucie bólu:
- Stosowanie ciepłych okładów na piersi, brodawkę przed przystawieniem dziecka, ułatwi to i przyspieszy wypływ pokarmu (ok. 10 min). W tym celu można wykorzystać ciepły prysznic, pieluszkę zamoczoną w ciepłej wodzie. Uważaj, aby nie przykładać zbyt ciepłych okładów bezpośrednio na piersi ze względu na ryzyko poparzenia.
- Jeśli potrzebujesz, możesz też użyć chłodnego okładu, po karmieniu (5-10 min). Pieluszka zmoczona w zimnej wodzie, zamrożony pampers, zimny prysznic.
- Smarowanie piersi własnym pokarmem lub maściami, które zwiększą elastyczność brodawek np. lanolina, która natłuszcza, zmiękcza skórę. Pamiętaj, by używać maści przeznaczonych do brodawek, których nie trzeba zmywać przed przystawieniem dziecka do piersi.
Pamiętaj, jeśli odczuwasz ból podczas karmienia piersią, porozmawiaj o tym z położną jeszcze na oddziale położniczym. Im wcześniej poznamy przyczynę bólu, tym łatwiej będzie można go złagodzić lub zapobiec dalszym konsekwencjom, np. poranienie brodawek ze względu na nieprawidłowo dobraną pozycję podczas karmienia.
Z własnych obserwacji mogę dodać, że najczęściej sprawdza się maść z czystą lanoliną i konsekwentne smarowanie po każdym karmieniu.
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszam do kontaktu.